Cilt bakımı nasıl yapılır? Doğru cilt bakımı için iyi ürünlerine sahip olmak yeterli değildir. Cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevabımız ise ürünlerinizin en etkili olması için doğru sırayla uygulamanız da gerekir. Rutininiz cilt tipinize, ürünlerinizin içeriklerine ve formülasyonlarına ve günün saatine bağlı olacaktır. Yine de iyi bir kural, en inceden en kalına doğru doku sırasına göre uygulamaktır, çünkü ince ürünler daha kalın olanlara nüfuz edemez.

Cilt Bakım Rutini

Doğru cilt bakımı rutini ister üç ister dokuz adımlı bir olsun, herkesin cilt bakımını iyileştirmek için yapabileceği bir şey vardır. Ürünleri doğru sırayla uygulamaktır. Cildinizle ilgili endişeleriniz ne olursa olsun, temiz, tonlanmış bir bazla başlamak, ardından konsantre, aktif bileşenler uygulamak ve nemi ve tabii ki gündüzleri SPF’yi kapatarak bitirmek isteyeceksiniz. İyi bir cilt bakımı rejimi için adımlar şunlardır:

Yüz Yıkama

Yüz yıkamanın önemi çok büyüktür. Sabah ve gece yüzünüzü suyla yıkayın ve temiz avuçlarınız arasında az miktarda nazik temizleyiciyi ovalayın. Nazik basınç kullanarak yüzünüzün her yerine masaj yapın. Ellerinizi durulayın ve temizleyiciyi ve kiri temizleyene kadar yüzünüzü durulamak için suyla yüzünüze masaj yapın. Yüzünüzü yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın. Makyaj yapıyorsanız, gece iki kez temizlemeniz gerekebilir. Öncelikle makyajınızı temizleme yağı veya misel suyu ile temizleyin. Makyajın daha kolay çıkmasını sağlamak ve gözlerinizi ovuşturmaktan kaçınmak için özel göz makyajı temizleyicilerini birkaç dakika açık bırakmayı deneyin. Tam yüz nazik bir temizlik ile takip edin.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Yüz Yıkama

Serum Uygulayın

Sabah, cildinizi gün boyunca karşılaşacağınız serbest radikallerden koruduğu için, parlatıcı C vitamini serumu gibi antioksidan içeren bir serum kullanmak için harika bir zamandır. Özellikle cildi tahriş edebilecek ve kurutabilecek yaşlanma karşıtı veya akne tedavileri kullanıyorsanız, gece cildinizin kurumasını önleyen hyaluronik asit içeren nemlendirici bir serum kullanmak için iyi bir zamandır. Serumlar ayrıca alfa-hidroksi asitler (AHA) veya laktik asit gibi eksfolyantlar içerebilir. Ne kullanırsanız kullanın, her zaman unutmayın: Su bazlı serumlar nemlendiricinin altına gitmelidir; Yağ bazlı serumlar nemlendiriciden sonra uygulanmalıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Serum Uygulama

Göz Kremi

Göz altı bölgenize normal nemlendirici uygulayabilirsiniz, ancak özel bir göz kremi kullanmaya karar verirseniz, göz kremleri yüz nemlendiricilerinden daha ince olma eğiliminde olduğundan, genellikle nemlendiricinin altına koymak istersiniz. Sabahları şişkinliği gidermek için metal bilyalı aplikatörlü bir göz kremi kullanmayı ve buzdolabında saklamayı deneyin. Geceleri nemlendirici bir göz kremi kullanmak, sabahları gözlerin kabarık görünmesine neden olan sıvı tutulmasına neden olabilir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Göz Kremi

Siyah Nokta Tedavisi

Vücudunuz onarım modundayken geceleri sivilce lekesi tedavileri kullanmak iyi bir fikirdir. Tahrişe neden olabilecek benzoil peroksit veya salisilik asitler gibi akne ile savaşan bileşenlerin retinol ile katmanlanmasına karşı dikkatli olun. Bunun yerine, cildinizi sakin ve nemli tutmak için en iyisini yaptığınızdan emin olun.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Siyah Nokta Tedavisi

Nemlendirin

Nemlendirici hem cildi nemlendirir hem de uyguladığınız ürünün diğer tüm katmanlarını kilitler. Sabah için ideal olarak SPF 30 veya daha yüksek hafif bir losyon arayın. Akşamları daha kalın bir gece kremi kullanabilirsiniz. Kuru cilde sahip olanlar sabah ve akşam krem ​​kullanmak isteyebilirler.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Nemlendirin

Güneş Koruyucu

Bu son adım olabilir, ancak hemen hemen tüm dermatologlar size güneşten korunmanın herhangi bir cilt bakım rejiminin en önemli parçası olduğunu söyleyecektir. Cildinizi UV ışınlarından korumak cilt kanserini ve yaşlanma belirtilerini önleyebilir. Nemlendiriciniz SPF içermiyorsa, yine de güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Kimyasal güneşten koruyucular için, güneş koruyucunun etkili olması için dışarı çıkmadan önce 20 dakika bekleyin. Geniş spektrumlu SPF’yi arayın; bu, güneş koruyucunuzun hem UVA hem de UVB radyasyonundan koruduğu anlamına gelir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Güneş Koruyucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir