Fondöten lekesinden kurtulmak için en kısa yolu sizin için hazırladık. Cildi pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olan fondötenler, kadınların vazgeçemediği makyaj malzemelerinin başında gelir. Kullanıldığında cildi pürüzsüzleştirir, ancak halıya, gömleğe, şala, pantolona bulaştığı zaman herkese “eyvahlar olsun” dedirtebilir. Bu makalemizde fondöten lekesini nasıl çıkarabileceğimiz üzerine eğileceğiz. Şimdi “fondöten lekesi nasıl çıkar?” sorusunun cevabını sizlere anlatalım.

Fondöten Lekesinden Kurtulmak İçin En Kısa Yol

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar Hemen

Fondöten lekesi nasıl çıkar hemen şu işlemleri uygulamalısınız. Kadınlar günlük hayatın parçası haline getirdiği fondöten kullanımını mükemmel bir şekilde uygulasa bile fondötenler kullanıldığı alanlara bir dökülerek kalıcı izler bırakabiliyor.

Günümüzde likit (sıvı), stik, köpük, krem gibi çeşitleri bulunan fondötenler içerisinde likit fondöten en çok kullanılandır. Makyaj yaparken kazayla evdeki halıya, perdeye, sehpaya veya giysilerimize bulaşmasından kurtulamıyoruz. Bu yüzden fondöten lekesinin gününüzü mahvetmesine ve canınızı sıkmaması için hemen varolan lekeye müdahale etmeniz gerekmektedir. Eğer doğru temizleme yöntemini uygularsanız, fondöten lekesinden en küçük bir eser kalmayacağına emin olun.
Sakın panik yapmayın, yanlış bir yaklaşımla temizlemeye kalkışmayın yoksa güzelim kıyafetlerinizi, eşyalarınıza veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden; hızlı bir şekilde, doğru yöntemi kullanarak fondöten lekelerinden kurtulmanız çok önemlidir.

Kumaştan, giysiden, elbiseden, tişörtten, eşarptan, halıdan, yani kısaca aklınıza gelen her şeyden fondöten lekesini hemen çıkarmanın çok hızlı bir yolu var. Fondöten lekesini hemen çıkarmak istiyorsanız az miktarda bir suyun içine gliserin damlatın. Sonra renksiz temiz bir bezi bu suya hafifçe batırıp, fondötenli kısma sürtün. Ardından beyaz sabun kullanarak yıkayın ve suyla durulayın. Ancak fondöten lekesi çok dağınıksa, eczaneden bir oksijenli su alın ve bu suyu kullanarak lekeli bölgeyi çitileyin. Böylece oksijenli saf su lekenin kıyafetin dokusuna işlemesine engel olur. En son adımda yine beyaz bir sabunla yıkayıp durulayın. Gözünüz aydın, lekeden eser yok.

Halıdan Makyaj Lekelerini Çıkarma Yolları Ruj Lekelerini Çıkarma

Halıdan makyaj lekelerini çıkarma yolları ruj lekelerini çıkarma. Rujların çoğunda gres içerdiğinden lekeleri çıkarılması en zor belalardandır. Ruj lekelerinden çabuk kurtulmanın pek çok yolu vardır işte hepsinin en güvenilir, kolay ve hızlı olanı.

Halıdan Makyaj Lekelerini Çıkarma Yolları Ruj Lekelerini Çıkarma

Makyajı Çıkartmak İçin İhtiyaç Duyduklarınız

 • Boya çıkarıcı veya ovma alkolü
 • Beyaz bez
 • Deterjan ve su karışımı
 • Temizlik eldiveni

Makyajı Çıkartmak İçin Yapmanız Gerekenler

 1. Daha fazla leke yapmayı önlemek için fazla ruju halıdan kaşıkla çıkarın.
 2. Temizlik eldivenini takın ve beyaz bezi boya çıkarıcıya veya ovma alkolüne batırın. Fazlasını sıkın.
 3. Bezi ruj lekelerinin üzerine dışarıdan içeriye yavaş ve sıkı bir şekilde hafifçe dokundurun. Lekeyi kesinlikle OVMAYIN ama üzerine dokundurun çünkü ovmak ortalığı daha fazla batırır.
 4. Ruj, halıdan çıkıp beze geçecektir. Rujun tamamı halıdan beze geçene kadar dokundurmaya devam edin.
 5. Boya çıkarıcı veya ovma alkolünü çıkarmak için, deterjan ve su karışımıyla dokundurun ve alanın kurumasını bekleyin.

Halıdan Makyaj Lekelerini Çıkarma Yolları: Sıvı Fondöten Lekelerini Çıkarma

Halıdan makyaj lekelerini çıkarma yolları sıvı fondöten de halıdan çıkarılması en zor makyajlardan biridir. Akıcı nitelikte olduğundan ortalığı batırması birkaç saniye sürer.

İhtiyaç Duyduklarınız

 • %3 hidrojen peroksit
 • Beyaz bez
 • Temizlik eldiveni
 • Sprey kutusunda temiz su

Yapmanız Gerekenler

 1. Bir kağıt peçete alıp yeni bulaşmalar olmasına izin vermeden halıdan fazla fondöteni emin.
 2. Bezin alın ve bir bölümünü hidrojen perokside batırıp fazlasını sıkın.
 3. Bezi lekenin üzerine dokundurduğunuzda fondötenin halıdan çıkıp beze geçtiğini fark edeceksiniz. Fondötenin tamamı halıdan çıkıp beze geçene kadar dokundurmaya devam edin.
 4. Alana temiz su püskürtün. Hidrojen peroksidi çözecek ve halıyı yeni gibi bırakacaktır.

HALIDAN MAKYAJ LEKELERİNİ ÇIKARMA YOLLARI: OJE LEKELERİNİ ÇIKARMA

Halıdan oje lekelerini temizlemek gayet kolay ve basit bir iştir.

İHTİYAÇ DUYDUKLARINIZ

 • Asetonsuz oje çıkarıcı
 • Beyaz bez

YAPMANIZ GEREKENLER

 1. Varsa, fazla ojeyi halıdan kaşıkla çıkarın.
 2. Temizlik eldiveninizi takın ve beyaz bezi oje çıkarıcıyla ıslatın. Lekenin üzerine nazikçe dokundurun.
 3. Leke çıkana kadar dokundurmaya devam edin.
 4. Oje çıkarıcının kalıntılarını çıkarmak için, ılık suyla ıslatılmış bir temiz bez kullanın. Lekeye dokundurun ve kurumasını bekleyin. Halı, ojeden arınacaktır.

PUDRALI FONDÖTENİ, GÖZ FARINI VE ALLIĞI ÇIKARMA

Allık, pudralı fondöten ve göz farları halıya çok kolaylıkla düşebilir. Ama merak etmeyin, çünkü bunları halıdan çıkarmak çok basit.

İHTİYAÇ DUYDUKLARINIZ

 • Bir bardak temiz su
 • Deterjan

Yapmanız Gerekenler

 1. Deterjanı temiz suda karıştırın ve köpürtün
 2. Şimdi temiz bezi bu su ve deterjan karışımına batırıp lekenin üzerine tamamen çıkana kadar dokundurun
 3. Lekeyi çıkarmak için deterjan yerine tıraş kremi de kullanabilirsiniz.
 4. Bir diğer mükemmel, kullanımı kolay ve alternatif yöntem, lekeyi çıkarmak için WD-40 kullanmaktır. Son derece etkilidir, kullanımı kolaydır ve lekeye hızla nüfuz eder.

HALIDAN MAKYAJ LEKELERİNİ ÇIKARMA YOLLARI: GÖZ KALEMİNİ VE MASKARAYI ÇIKARMA

Maskara ve göz kalemi lekeleri herhangi bir halıyı mahvedebilir. Ama merak etmeyin, bu lekeleri çıkarmak o kadar da zor değil.

İHTİYAÇ DUYDUKLARINIZ

 • WD-40, halıdan makyaj lekelerini çıkarmak için mükemmel
 • Bir bardak ılık su
 • Beyaz temizlik bezi

Yapmanız Gerekenler

 1. Ilık suyu kullanarak bezi ıslatın ve bezin üzerine biraz WD-40 sıkın
 2. Lekenin üzerine sıkı ama dikkatli bir şekilde dokundurduğunuzda lekenin beze aktarıldığını fark edeceksiniz
 3. Tüm lekeler çıkana kadar dokundurmaya devam edin
 4. Alanı ılık su ve deterjan çözeltisi kullanarak durulayın, işiniz tamamdır.

Bazı Hızlı İpuçları

 • Herhangi bir maddeyi halıdan makyaj lekelerini çıkarmak için kullanmadan önce mutlaka onu halının gizli bir bölümünde test edin. Bu, temizlik maddesinin halıyı bozmamasını veya ağartmamasını temin edecektir
 • Makyaj lekelerini temizlerken asla ovmayın. Bunun yerine lekeye dokundurun. Bu, lekenin daha fazla yayılmasını ve bulaşmasını önleyecektir
 • Halıyı temizlemek için renkli veya boyanmış bez kullanmayın. Halıdan makyaj lekelerini çıkarmak için, bezin renginden dolayı halının daha fazla lekelenmesini engellemek üzere beyaz bez kullanın.
 • Lekeyi temizlemenin en iyi yolu derhâl icabına bakmaktır. Halıda ne kadar çok kalmalarına izin verirseniz onlardan kurtulmak o kadar zorlaşacaktır.
 • Halıyı temizlerken mutlaka temizlik eldiveninizi takın. Bu, ellerinizi cildiniz için zararlı olabilecek ağır kimyasal maddelerden gelecek herhangi bir zarardan koruyacaktır
 • Çok hassas olduğu için, yün halıdan lekeleri temizlerken çok dikkatli olun. Yünden yapılmış halılarda halıdan makyaj lekelerini çıkarma yolları tercih edilmeden önce kuru temizleme malzemeleri kullanmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir